Obozowych wspomnień czar ...

Słońce, las, jezioro - jeszcze niedawno to właśnie to widzieliśmy jako pierwsze rzeczy po przebudzeniu. I choć najsilniejsze obozowe emocje już opadły, warto jeszcze raz wrócić myślami do tamtych dni pełnych wyzwań i przygód oraz nastrojowych wieczorów pod gwiazdami, przy akompaniamencie gitar.

Wszystko zaczęło się 10 lipca 2015 roku, gdy spod hufca odjechał zastęp autokarów, a wszystkie w jednym kierunku: Stanica Kaszubska w Stężycy. Na miejsce obozowe dotarło 150 zuchów, harcerzy, harcerek i instruktorów podzielonych na 4 podobozy:

• „Madagaskar” 10 Gromady Zuchowej „Wodny Świat” i 20 Gromady Zuchowej „Leśne ludki”, na którym zuchy przeżywały przygody bohaterów znanych z popularnej animacji,
  • „Disneyland” 23 Tczewskiej Drużyny Harcerskiej „Fatamorgana”, 1 Tczewskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Awangarda” oraz 3 Tczewskiej Drużyny Harcerskiej „Waleczne Serca”, gdzie okazało się, że harcerze i bohaterowie bajek mają więcej wspólnych cech niż mogłoby się wydawać,
  • „Slavica” zorganizowanym przez 101 Tczewską Wodną Drużynę Harcerską „Niezatapialni” wraz z 2 Tczewską Drużyną Harcerską „Ohana” aby odkryć na nowo tajemnice mitologii Słowian,
  • a także „Jestem kimś” 21 Tczewskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Rajza”, której członkowie i goście nie raz udowodnili, że każdy z nich może bez wstydu nosić koszulkę z mottem swojego obozu.

Wędrówki, gry terenowe, ogniska i świeczkowiska warty i służby kuchenne zapełniły szczelnie program każdego dnia tak, że nie było ani chwili na nudę czy tęsknotę za domem. Szóstki i zastępy realizując kolejne zadania poznawały coraz to nowe wiadomości o otaczającym nas świecie oraz zdobywały praktyczne umiejętności przydatne również w miejskiej rzeczywistości.

Nie próżnowały także nasze łódki, bo dzięki sprzyjającej pogodzie prawie codziennie mogliśmy z nich korzystać. W ruch poszły kajaki, optymisty i omegi, a plaża i keja zapełniły się oczekującymi na swoją kolej. Na szczęście dla wszystkich starczyło miejsca, a druh ratownik nie miał chwili wytchnienia od kolejnych grup chcących wykąpać się w jeziorze.

Poza zajęciami w podobozach spotkaliśmy się wspólnie podczas apelu inauguracyjnego oraz kończącego, niedzielnych Mszy Św. i przygotowanego przez „Disneyland” festiwalu piosenki – z robiącą niesamowite wrażenie ogólnoobozową belgijką przy akompaniamencie skrzypiec i fletu.

23 lipca nadszedł nieoczekiwanie wcześnie. Z żalem złożyliśmy namioty, dogasiliśmy żarzące się ogniska i wyruszyliśmy do Tczewa. Na szczęście wspomnień starczy na cały rok… A za rok pojedziemy po kolejne.

phm. K. Kubista