Prezydent RP Protektorem ZHP

W niedzielę 21.02.2016 roku, w obecności władz Związku Harcerstwa Polskiego oraz innych organizacji harcerskich, Prezydent RP Andrzej Duda objął honorowym protektoratem ruch harcerski zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.

Uroczystość rozpoczęła się rozpaleniem ogniska – oczywiście jedną zapałką. Następnie Prezydent spotkał się z instruktorami, którzy w mijającym roku ukończyli swoje próby harcmistrzowskie, wśród których był i reprezentant naszego hufca, hm. Grzegorz Oszmana. Nowy Protektor wyraził też chęć, by Pałac Prezydencki stało się przestrzenią dla harcerskich spotkań.

To wyjątkowe wydarzenie było kontynuacją tradycji zapoczątkowanej przez Józefa Piłsudzkiego, który tym samym chciał podziękować harcerzom za wkład w walkę o odzyskanie niepodległości. W jego śladu poszli Stanisław Wojciechowski oraz Ignacy Mościcki, a w III RP Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski.