Start Hufca 2020

Start Hufca w tym roku odbył się w ramach Rajdu Rodło.

Harcerski Rajd Rodło to tradycyjne przedsięwzięcie Chorągwi Gdańskiej ZHP. Celem rajdu jest propagowanie idei wędrowania po ziemi pomorskiej.  W tym roku dodatkowo w tym czasie świętowaliśmy 85-lecie Chorągwi Gdańskiej ZHP oraz 50. rocznicę nadania naszej chorągwi imienia Bohaterów Ziemi Gdańskiej. Zwykle przypada on na maj, jednak w tym roku ze względu na kwarantannę został on przeniesiony na wrzesień 2020, a dokładnie na miniony weekend (12-13.09.2020). Święto Chorągwi kończące XXXVI Rajd Rodło uświetnił koncert Harcerskiej Orkiestry Dętej z Tczewa.

Rajd Rodło odbywa się zwykle w formie 3 dniowego biwaku, którego trasy są poprowadzone przez miasta województwa Pomorskiego. W tym roku ze względów bezpieczeństwa wiele tras zrezygnowało z noclegów oraz zorganizowało całodniowe wędrówki na świeżym powietrzu. W naszym mieście miała miejsce trasa „JurGO!”, która przybliżyła harcerzom historię naszego bohatera hufca Władysława Jurgo.

Start Hufca zakończył się w sobotę oficjalnym apelem.
Ponieważ nie zabrakło na trasie rywalizacji, można było na apelu nagrodzić tych, którzy postarali się najbardziej, a dodatkowo to był idealny moment na zobaczenie się w takim oficjalnym składzie po długiej rozłące.

• Trasa Starszoharcerska:
    I MIEJSCE: 14 Tczewska Drużyna Starszoharcerska „Wataha”
  • Trasa Harcerska
    I MIEJSCE: 23 Tczewska Drużyna Harcerska „Fatamorgana”
  • Trasa Zuchowa:
    I MIEJSCE: 10 Gromada Zuchowa „Wodny Świat”
    ORAZ 20 Gromada Zuchowa „Leśne Ludki”

Gratulujemy jeszcze raz zwycięskim drużynom.  Mamy nadzieję, że to zmotywuje jeszcze bardziej do regularnego powrotu na zbiórki, nie tylko tych co tym razem wygrali, ale również i resztę, która przypomniała sobie smak zdrowej rywalizacji.

Dziękujemy instruktorom hufca, za zaangażowanie podczas realizacji trasy. Wiemy, że przez tak wątpliwy czas bywało trudno. Mamy jednak nadzieję o same pozytywne emocje związane z tak dobrym odbiorem wykonanej pracy.

Szczególne podziękowania dla phm. Martyny Orłowskiej, która koordynowała projekt oraz czuwała nad realizacją tras.

Nad programem również czuwali:

- hm. Kamila Kubista (Trasa Zuchowa)

- pwd. Adrianna Błażek (Trasa Zuchowa)

- pwd. Paulina Tokarska (Trasa Starszoharcerska)

- pwd. Monika Rambowska (Trasa Harcerska)

- pwd. Kaludia Matysek (Trasa Harcerska)

Niestety z nieprzewidzianych powodów nie odbyła się trasa dla pionu wędrowniczego. Sądzimy jednak, że drużyny wędrownicze naszego hufca już niedługo pokażą swoje pierwsze działania w tym roku harcerskim. Warto podziękować mimo wszystko druhnie, która przyłożyła swoje starania, aby stworzyć dla nich specjalny program.

- HO. Nikola Gwizdała

Dziękujemy Wam za tak piękne rozpoczęcie roku harcerskiego!

Drugi dzień rajdowych zmagań odbył się (dla wybranych jednostek) w Gdańsku oraz rozpoczął się od mszy świętej w Bazylice Mariackiej. Po nabożeństwie reprezentacje hufców oraz władze chorągwi na czele z Harcerską Orkiestrą Dętą z Tczewa przemaszerowali ulicami Gdańska, by rozpocząć święto Chorągwi Gdańskiej na błoniach przy Europejskim Centrum Solidarności

Święto Chorągwi Gdańskiej to również czas, podczas którego można szczególnie podziękować instruktorom działającym w naszej chorągwi.

Na tą uroczystość specjalnie przybyła naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad i to właśnie ona w towarzystwie naszego komendanta Chorgągwi Gdańskiej hm. Artura Glebko wręczyła ZŁOTY KRZYŻ „Za Zasługi dla ZHP” harcmistrzowi Romanowi Kopitkowskiemu!

Gratulujemy! To w pełni zasłużona odznaka, która mamy nadzieję, że jest idealnym wynagrodzeniem wieloletniej pracy.

To był nietypowy start hufca. Ten rok harcerski, może być dla nas równie ciekawy. Przed nami wiele pracy, aby zadbać o bezpieczeństwo członków drużyn. Dzięki uśmiechom dzieci oraz zastaną tęsknotą za wspólnymi działaniami, mamy energię do działania. Już nie możemy się doczekać, aby zobaczyć pierwsze efekty pracy w tym roku harcerskim.

Do zobaczenia!

Zdjęcia: Facebook Chorągiew Gdańska ZHP, Facebook Hufiec ZHP Tczew