Ile kosztuje harcerstwo?

Roczna składka członkowska wynosi 48 zł i wykorzystywana jest na zakup materiałów programowych i bieżącą działalność drużyny, a także produkcję pomocy dydaktycznych, kształcenie kadry, pokrycie kosztów administracyjnych działania hufca oraz jednostek wyższych szczebli czy opłacenie składek w organizacjach międzynarodowych, których członkiem jest ZHP.

Weekendowe biwaki, rajdy czy wycieczki to wydarzenia płatne dodatkowo, jednak ich koszt rozpoczyna się od kilku złotych i zazwyczaj nie przekracza kilkunastu, a daje harcerzom szansę na wykorzystanie w praktyce umiejętności i wiedzy zdobytych na zbiórce.

Obóz jest letnią formą pracy drużyny i trwa najczęściej dwa tygodnie, podczas których harcerze przeżywają przygody na łonie natury, aktywnie spędzają czas i poznają świat. Koszt obozu obejmuje wyżywienie (4 posiłki dziennie), transport, atrakcyjny program, opiekę wykwalifikowanej kadry, opiekę medyczną oraz ubezpieczenie i wynosi ok. 700-800zł.

Każdy członek ZHP identyfikuje się z organizacją poprzez mundur. Koszt nowego kompletu może sięgnąć nawet 200 zł, ale jest to wydatek, który będzie służył przez lata. Warto też dowiedzieć się, czy ktoś z drużyny nie ma do odsprzedania swojego używanego, z którego wyrósł lub którego nie będzie już nosił.

Czy to bezpieczne?

Instruktorzy harcerscy to osoby, które ukończyły szkolenia zgodne z ogólnopolskimi standardami kursów i posiadają odpowiednią wiedzę z zakresu pedagogiki i psychologii, pierwszej pomocy oraz zarządzania grupą. Stopnie instruktorskie są traktowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na równi z uprawnieniami wychowawców kolonijnych (przewodnik) oraz kierowników placówek wypoczynku (podharcmistrz). Wszystkie nasze działania są zgodne z przepisami państwowymi, podlegamy kontroli m. in. takich instytucji jak Kuratorium Oświaty czy Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz organów wewnętrznych – komisji rewizyjnej i komendy chorągwi.

Co moje dziecko powinno zabrać na biwak?

-śpiwór

-karimatę

-legitymację szkolną

-buty do wędrówki

-lekkie buty zmienne

-menażkę lub talerz i miskę oraz niezbędnik/sztućce

-wygodne ubrania, które mogą się pobrudzić lub zniszczyć

-odpowiednią ilość bielizny

-mundur

-kurtkę przeciwdeszczową

-kosmetyczkę z podstawowymi przyborami do higieny osobistej, ręcznik

-piżamę lub dres do spania

-prowiant na śniadania i kolacje

Jest to lista ogólna, przed każdym wyjazdem drużynowy poda co dokładnie należy zapakować.

Czy moje dziecko zawsze będzie w tej samej drużynie?

Nie. System metodyczny ZHP dzieli się na cztery piony – zuchy (6-10 lat), harcerzy (10-13 lat), harcerzy starszych (13-16 lat) oraz wędrowników (16-21 lat). Po osiągnięciu odpowiedniego wieku zuch/harcerz przechodzi do drużyny działającej w starszej metodyce tak, by mógł rozwijać się zgodnie z własnym rytmem, a program zbiórek i wyjazdów był dostosowany do jego zmieniających się potrzeb.

23 grudzień 2017 - 18:30