Odważnie twórzmy pokój - Betlejemskie Światło Pokoju 2016

24 grudnia 2016 roku zapraszamy wszystkich chcących zabrać Płomień z Betlejem do swoich domów na Plac Hallera, gdzie w godzinach 10.00-12.00 będą z nim czekać harcerze z 23 Tczewskiej Drużyny Harcerskiej "Fatamorgana". A czym właściwie jest Betlejemskie Światło Pokoju?

9 grudnia 2016 roku, Grota Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Miejsce, w którym na świat przyszedł Chrystus – Książę Pokoju. Jednocześnie teren najczęściej dotykany przez konflikty zbrojne, również te na tle religijnym. Dziecko rozpala mały płomień w lampionie. W ciągu dwóch tygodni ten sam ogień trafia do domów na całym świecie, by w czasie wieczerzy wigilijnej symbolizować nadzieję, braterstwo, miłość.

Daleka droga
Idea Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w 1986 roku, kiedy to, jako element austriackich działań charytatywnych, płomień zapalony w Betlejem został przywieziony samolotem do Linz pod hasłem „Światło w ciemności”. Już rok później patronat nad nim objęli tamtejsi skauci. Od tego czasu Światło rozpalane jest w Grocie przez chłopca lub dziewczynkę i transportowane do Wiednia, gdzie podczas ekumenicznej uroczystości Płomień przekazywany jest mieszkańcom miasta oraz przedstawicielom organizacji skautowych z całego świata. Pomimo niestabilnej sytuacji politycznej samego Betlejem, Światło co roku rozpoczyna swą wędrówkę, niosąc nadzieję i pojednanie ponad podziałami.
Do Polski trafia ono z rąk skautów słowackich, a sam obrzęd przekazania organizowany jest naprzemiennie po słowackiej lub polskiej stronie Tatr. W tym roku odbędzie się on u naszych południowych sąsiadów, a następnie, dzięki harcerzom biorącym udział w Zlocie Betlejemskim w Zakopanem, trafi do wszystkich miast w naszym kraju.

„Odważnie twórzmy pokój”
Pokój potrzebny jest nam wszystkim. I choć w codziennym życiu niewielki mamy wpływ na międzynarodowe konflikty, to jego szerzenie możemy rozpocząć od naszego najbliższego otoczenia – szkoły, domu, pracy. Hasło tegorocznej betlejemskiej sztafety przypomina o tym, że aby się pojawił potrzeba aktywnego działania na jego rzecz. Pokój nie bierze się sam z siebie. By zapanował trzeba nierzadko wiele wysiłku – by nie zranić drugiej osoby rzuconymi w emocjach słowami, by odbudować nadszarpnięte relacje, by ćwiczyć w sobie cierpliwość i otwartość na drugiego człowieka. Pokój to tolerancja wobec odmienności, słabości, to szukanie dobra w każdej napotkanej osobie. To proste, choć odważne decyzje, by iść na przekór – otoczeniu, a czasem i samemu sobie.

Światło w Tczewie
Betlejemskim Światłem Pokoju i wszystkimi kryjącymi się w nim wartościami chcielibyśmy podzielić się również z Państwem. Po przywiezieniu go z Gdańska wyruszymy do szkół i urzędów, zaniesiemy na pasterki i do szpitali. W Wigilię między godz. 10.00 a 12.00 harcerze z 23 Tczewskiej Drużyny Harcerskiej „Fatamorgana” będą czekać na Placu Hallera na wszystkich, którzy chcieliby zabrać Ogień z Betlejem do swoich domów. Wystarczy przynieść ze sobą lampion lub znicz. Niech ten symbol rozświetli nasze twarze i serca na cały nadchodzący rok.